WhatsApp

Günübirlik Tarih Gezisi: Kayseri’den Kültepe Antik Kentine Yolculuk

Kayseri’de sadece mantı yok. Kayseri, mantıdan çok daha fazlasını vadediyor; bilinçli gezginler bunun farkında zaten. Kadim geçmişi sayesinde birçok antik kültürün dokunuşlarına sahne olmuş Kayseri, tarihi geziler yapmayı seven kaşiflere birçok tarihi mekan ve ören yeri sunuyor.

 

Kültepe antik kenti, aynı zamanda Kültepe-Kaniş Korum ören yeri olarak da biliniyor. Kayseri merkezden 30 dakikalık bir araba yolculuğu ile oraya varılabiliyor. Kültepe Kaniş Korum gezisi, hayat hakkında öğrenilecek çok şey vadediyor ama biraz detaylara inmeniz lazım. Dünyaca ünlü Kültepe tabletleri, bize 4000 yıl öncesinin sosyal hayatından kesitler sunuyor. Kültepe tabletlerinde ne mi yazıyor? Çok şey.

 

Indiana Jones Bunu Beğendi: Kayseri’den Kültepe’ye Nasıl Gidilir?

Kayseri’den Kültepe’ye araçla gitmek birkaç alternatif yolunuz var ve en pratiği Sivas Yolu üzerinden D260 otobanını takip etmek. Yaklaşık 30 dakika sürecek yolculuk için mola vermeye gerek yok. Gideceğiniz yerde yiyecek ve içecek bulmak sıkıntı olabilir, o yüzden Kayseri’den çıkmadan önce yiyecek ve içecek satın almanızı öneriyoruz.

Kültepe, tarihsel olarak çok ilginç bir öneme sahip. Asurlular burayı bir pazar şehri olarak kullanmış ve İran ile Afganistan dağlarından çıkardıkları kalayı burada satarak sanayileşmenin yayılmasını sağlamışlar. Kalay, dönemin önemli bir savaş aleti üretim malzemesi olduğu için yayılımı dengeleri değiştirmiş ve yeni bir çağa girilmiş. Kültepe Kaniş Karum höyüğü, uluslararası ticaretin ve sanayileşmenin doğduğu yer olarak biliniyor. Zaten karum, Asurca “kentin yanında bulunan ticaret merkezi” anlamına geliyor. Kayserilerin ticaret yeteneğinin sırrı çözüldü! Kayseri halkı, ta 4 bin sene öncesinden ticaret dünyasının içerisindeymiş.

Kültepe kazıları 1948’den beri arkeoloji akademisyenleri tarafından devam ettiriliyor. Burada bulunan Kültepe tabletleri sayesinde Asurluların ve Anadolu insanının gündelik hayatı hakkında birçok şey öğrendik. Az değil, 23.000’den fazla tabletten bahsediyoruz!

Asur kültürünü sınıfın en çalışkan çocuğu olarak düşünebilirsiniz. Hayat hakkında, özellikle ticaret alanındaki her şey hakkında notlar almışlar ve bunları tabletlere kazımışlar. Asurluların bu düzenli organizasyon kabiliyeti, onların çok geniş bir coğrafyaya hükmetmelerini sağladı. Özellikle Orta Anadolu’nun birçok yerinde Asurlularla ilgili tarihi eserlere denk gelebilirsiniz.

 

Kültepe tabletleri şu konulardan bahsediyor: Fatura, mühür, tefecilik, istifçilik, faiz, mahkumlar, günlük ticari kayıtlar, vergi kaçırma ve yasak mal ticareti… Kültepe tabletlerinde yazılan şeyler daha çok ticari ağırlıklı olsa da beşik kertmesi gibi sosyal konulara da yer verilmiş. Örneğin tabletlerden biri çevrilince şu anlama gelmiş:

“…..Ahu-waqar ve Zuba şahit olarak bizi tuttular ve Ahu-waqar Zuba’ya şöyle dedi:

 

Kız kardeşim artık büyüdü (evlilik çağına geldi), buraya gel ne Kaniş şehrinde kız kardeşimi eş olarak al (onunla evlen). Zuba şu cevabı verdi: Kız kardeşin orada otursun. Ahu-waqar şöyle konuştu: Kaniş şehrinde kız kardeşim hakkında koloni mahkemesinin kararını ver. Sen uzakta bir yerde bulunuyorsun. Kız kardeşim ne zamana kadar Kaniş şehrinde beklesin? Zuba şöyle cevap verdi: Git! Kız kardeşini gönlünün istediği yere (kimseye) kocaya ver.”


Son yapılan çevirilere göre Kültepe tabletlerinde gelin kaynana kavgalarından bile bahsedilmiş. Bir tabletin üzerinde yazan bilgilere göre gelin, kaynanasından şikayet ediyor ve bu tablet kayıtlarına geçiyor.