WhatsApp

Kayseri Havalimanı Araba Kiralama

Kayseri

"Bir kaşığa en fazla kaç mantı sığabilir?” diye merak edip Anadolu’nun ise üçüncü büyük şehri Kayseri’nin yolunu tutarsanız, şehrin sadece mutfağıyla değil tarihi mirası ve doğal güzellikleriyle de sizi oldukça etkileyeceğinden emin olabilirsiniz. Kayseri ve çevresine yapacağınız seyahat planı için Atomcar Kayseri Havalimanı şubesinden ihtiyacınıza göre kiralayacağınız bir araba ulaşım sorununuzu en pratik yoldan çözmenizi sağlayacaktır.

Çok eski bir yerleşim yeri olan Kayseri’de özellikle Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait birçok yapı ve tarihi esere rastlamak mümkün. Şehir merkezinde hemen hemen 1,2 km’lik bir alan içinde kalan Cumhuriyet Meydanı, Saat Kulesi, Atatürk Anıtı, Kayseri Kalesi, Etnografya Müzesi, Atatürk Evi, Kayseri Müzesi, Ulu Camii, Kazancılar Çarşısı ve Meryem Ana Kilisesi gibi mutlaka görülmesi gereken yerleri yayan olarak gezebilirsiniz.

Kayseri’de mantı yenilecek yerler denince akla ilk gelen restoranlardan olan Kaşıkla ya da Elmacıoğlu’nda enfes bir mantı molası verdikten sonra, arabanıza atlayıp, şehir merkezine kısa sürüş mesafesindeki tarihi ve doğal yerleri keşfe çıkabilirsiniz. Seyahatinizin son gününde şehrin her yerinde bulabileceğiniz pastırmacılardan bol bol pastırma almayı da ihmal etmemenizi tavsiye ederiz!

 

Şehrin etrafında neler var?


Erciyes


Şehrin kış turizmi için oldukça önemli ve kayak tutkunlarının vazgeçilmezi olan Erciyes, şehir merkezine yakınlığı ve doğal güzellikleriyle Kayseri’de mutlaka görülmesi gereken yerler listenizin başlarında yer almalı. 3.917 metreyle Türkiye’nin en yüksek dağlarından olan Erciyes, dünyaca ünlü toz karı ile meşhur. Kayseri’ye 23 km uzaklıktaki Erciyes üzerindeki Tekir Yaylası; uzun bir yürüyüşten sonra mangal keyfi yapmaya çağırıyor.

Ulaşım: Kayseri Erkilet Havalimanı’ndan 27 km uzaklıkta bulunan Erciyes’e arabayla 20-30 dk. içinde ulaşabilirsiniz. Konumu itibariyle ülkenin tam ortasında bulunan Kayseri-Erciyes’e ulaşım, alternatiflerin fazla olması nedeniyle oldukça rahat.


Sultansazlığı Milli Parkı


Kayseri’nin Develi, Yahyalı, Yeşilhisar ilçelerinin oluşturduğu üçgen içerisinde kalan ve Kayseri’ye 90 km uzaklıkta olan Sultansazlığı Milli Parkı, tatlı ve tuzlu su ekosistemini bir arada barındıran nadir sulak alanlardan biri. Bir diğer adı Sultansazlığı Kuş Cenneti olan parkta 301 farklı türden toplamda 130.000 civarında su kuşu yaşar. Kuşların birçoğunun neslinin tehlike altında olması sebebiyle Avrupa Konseyi tarafından 1994’te koruma altına alınan bu tabiat harikası alanda, göl kenarında kurulu olan Ovaçiftliği Köyü de doğaseverlerin ziyaret etmesi gereken yerlerden.

 

Ulaşım: Kayseri Erkilet Havalimanı’ndan 79 km uzaklıkta bulunan Sultansazlığı Milli Parkı’na ister Kayseri-Niğde, ister Kayseri-Develi yolu üzerinden ortalama 1 saat 10 dakikalık bir araba yolculuğu sonrasında ulaşabilirsiniz.


Nevşehir – Kapadokya


Kayseri’ye gelmişken, şehrin hemen doğusunda yer alan, Türkiye’nin en etkileyici keşif noktalarından Kapadokya’ya uğrayabilirsiniz. Nevşehir turu kapsamında Avanos Vadisi ve Göreme’yi görebilir, Derinkuyu ve Kaymaklı yeraltı mağaralarını ziyaret edip peribacalarının büyüsüne kapılabilirsiniz. Gün boyunca Nevşehir şifalı kaplıcalarında stres atıp, balon turları ve ATV gezileriyle şehre bambaşka bir açıdan hakim olurken, akşam leziz testi kebabı ve meşhur Ürgüp şaraplarını tadarak gününüzü sonlandırabilirsiniz.

 

Ulaşım: Kayseri Havaalanı’na 100 km uzaklıkta ve 1 saat sürüş mesafesinde bulunan Nevşehir şehir merkezine, havaalanından aracınızla D300 otoyolunu takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.