WhatsApp

Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapılacak Yerler: Tarifsiz Bir Tutku

Yamaç paraşütü; özgürlük ve adrenalin duygusunu en yoğun şekilde yaşayabileceğiniz sporlar arasında. Doğanın görkemini kuş bakışı görebileceğiniz ve havada süzülmenin yarattığı coşkuyu hissedebileceğiniz yamaç paraşütü, İngilizcede “paragliding” olarak adlandırılıyor. Anı yaşayarak unutulmayacak bir deneyime tanıklık etmek için birebir olan bu sporun geçmişi de oldukça yeni.

 

1980’li yılların başında hava sporları ile ilgilenen kişilerce bulunan yamaç paraşütü ile rüzgarı daha önce hissetmediğiniz şekilde hissedebilir ve gökyüzünün tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. 

 

Ülkemizde giderek yaygınlaşan bu ekstrem spor için birçok nokta bulunuyor. Bu yazımızda size bu tarifsiz tutkuyu yaşayabileceğiniz bazı güzergahlardan bahsedeceğiz ve sizi bir maceraya çıkaracağız. Haydi gelin, Türkiye’de yamaç paraşütü yapılan yerlere bakalım ve mavi gökyüzüne doğru yol alalım. 

Babadağ: Türkiye’de İlk Yamaç Paraşütü Yapılan Nokta

Yamaç paraşütü denilince Türkiye’de akla ilk gelen durak, Fethiye Ölüdeniz’de bulunan Babadağ’dır. Ayrıca burası Türkiye’de ilk yamaç paraşütü yapılan güzergah olarak da bilinir. 

 

Ölüdeniz’e hayli yakın bir konumda bulunan Babadağ’da farklı pistler bulunur ve yaklaşık 2000 metre yükseklikten gökyüzüne doğru salınılır. Ayrıca Ölüdeniz, yamaç paraşütü için olduğu kadar deniz ve doğa tatili yapmak için de hayli uygun bir lokasyondur. 

 

Milli park konumundaki tabiat parkıyla dünyaca ünlü bir yer olan Ölüdeniz, turkuaz rengindeki akvaryum gibi denizi ve eşsiz manzaraları ile dikkat çeker.

 

Babadağ’a Nasıl Gidilir? 

 

Fethiye’ye bağlı olan Babadağ, Dalaman’a yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunuyor ve bu mesafe D400 yolu üzerinden 80 dakika civarında alınabiliyor. Eğer bir araca ihtiyacınız varsa seçeneğini değerlendirmeniz de mümkün.  

 

Dinamit Tepesi: Pamukkale Travertenlerinin Üzerinde

Pamukkale’de yer alan Dinamit Tepesi, ilk defa yamaç paraşütü yapacak kişiler için önerilen bir güzergah. Çoğunlukla başlangıç uçuşları için tercih edilen Dinamit Tepesi; Hierapolis, Laodikya Antik Kenti, Pamukkale Travertenleri ve geniş tarlaları kapsayan görkemli bir manzaraya sahip.

 

Türkiye’de görülmesi gereken doğal anıtlardan biri olan Pamukkale Travertenlerini gökyüzünden izlemenin ve bölgeye kuşbakışı bakmanın vereceği heyecanı bir düşünün. 

 

Dinamit Tepesi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Dinamit Tepesi, Denizli’ye bağlı Pamukkale Travertenlerine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Merkeze yaklaşık 25 km uzaklıkta yer alan bölgeye, Denizli Çevre Yolu üzerinden 30 dakika civarında ulaşmak mümkün.

 

Ali Dağı: Kayseri’ye Doğru 

Ali Dağı; Kayseri’nin Talas ilçesi sınırlarında bulunuyor. Ülkemizdeki yamaç paraşütü merkezlerinden biri olarak kabul edilen bölge, Kayseri il merkezine de hayli yakın bir konumda. 

 

Daha çok yarı profesyonel ve profesyonel kişiler için önerilen Ali Dağı’nda 5400 metre yüksekliğe kadar uçuş yapılabiliyor. 2004 yılında Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası’nın da düzenlediği Ali Dağı, özellikle zirve çıkış kolaylığı ile dikkat çekiyor. Ayrıca burası mesafe yarışları için de ideal bir güzergah olarak gösteriliyor.

 

Yamaç paraşütü konusunda uluslararası bir merkez olarak tanınan Ali Dağı, “Türkiye’de yamaç paraşütü nerelerde yapılır?” sorusuna en iyi cevap olacak yerlerden biri. 

 

Ali Dağı’na Nasıl Gidilir? 

 

Kayseri’ye bağlı Ali Dağı, merkeze yaklaşık 17 km uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafeyi Komando Caddesi üzerinden 30 dakika civarında almak mümkün. Bölgeye ulaşmak için bir araca ihtiyacınız varsa Kayseri araç kiralama seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

 

Nemrut Dağı: Tarihin İçinde 

Nemrut Dağı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan mistik bir lokasyon. Farklı farklı efsanelere konu olan bu güzergah, kültür turizmi ile olduğu kadar dağcılık ve yamaç paraşütü ile ilgilenen gezginleri de kendisine çekiyor. 

 

Geçmişte Kommagene Krallığı tarafından kutsal bir bölge olarak kabul edilen bu dağ, anıt mezarları ve gün doğumu manzaraları ile de dünyaca ünlü. Dolayısıyla burada spor faaliyetlerinde bulunmak hayli özel bir his.

 

Yaklaşık 2200 metre yüksekliğe sahip olan Nemrut Dağı’nda yamaç paraşütü yaparak tarihi dokuları ve kalıntıları gökyüzünden seyredebilir, eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

 

Nemrut Dağı’na Nasıl Gidilir? 

 

Nemrut Dağı, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunuyor. Adıyaman şehir merkezine yaklaşık 75 km uzaklıkta bulunan bu büyüleyici güzergaha D360 yolu üzerinden 80 dakika civarında ulaşmak mümkün. Bölgeye ulaşmak için bir araca ihtiyacınız varsa Adıyaman araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

 

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Türkiye'nin en iyi tırmanış rotaları : Özgürlük peşinde içeriğimize geçebilirsiniz.